Tänapäeva maailmas kus poeriiulid on erinevate kirjute sõnumitega kaunistatud tooteid äärest ääreni täis ning igaüks neist näib lubavat seda, et just tema on maailma kõige parem, rohelisem või kasulikum toode, võib olla väga keeruline aru saada mis on tegelikult mis. Lisades sellele meid igal pool ümbritsevad lõputud read erinevaid eeskirju, norme ja standardeid, millele tooted vastama peavad, läheb asi veel eriti keeruliseks. Seega proovime selles artiklis anda võimalikult lihtsa ülevaate erinevatest koerte hügieenikottide tüüpidest, nende omavahelistest erinevustest ja olulistest faktidest mida hügieenikotte valides silmas pidada.
Alustuseks jagame hügieenikotid materjali järgi kolme põhilisse klassi: komposteeritavad kotid, biolagunevad kotid ning tavalised plastikkotid. Need kategooriad jagunevad veel omakorda erinevateks alamkategooriateks, kuid selles artiklis keskendume lihtsustamise mõttes vaid kolmele põhitüübile:
Komposteeritavad kotid – Sellised hügieenikotid on valdavas enamuses valmistatud maisitärklisest ning nende tootmisel ei kasutata plastikut. Tänapäevaste tootmismeetodite juures on selliste kottide vastupidavus ning omadused juba täiesti võrreldavad plastikkottidega.
Euroopa Liidus peab komposteeritav kott vastama standardile “EN 13432” seega pakendil peab olema sellekohane märge! Komposteeritavad kotid lagunevad õigetes tingimustes täielikult ning ei jäta endast maha mistahes kahjulikke jääke. Arvestada tuleb aga sellega, et kuna sellised kotid ei sisalda plastikut, siis aja jooksul muutuvad nad pikalt kasutamata seistes pehmeks ning kaotavad enda omadused.
Biolagunevad kotid – “Biolagunev” on mõiste mille puhul esineb kõige rohkem väärkasutust ning valesti mõistmist, sageli kasutatakse seda turunduses ja reklaamis selliste toodete puhul, mis tegelikult ei ole keskkonnasõbralikud. Enim arvatakse ekslikult, et biolagunevad kotid ei sisalda plastikut – tegelikult see arvamus paika ei pea. Biolagunevad on sellised kotid, mida suudavad bakterid ja mikroobid lagundada ilma inimese sekkumiseta. See aga ei välista plastiku sisaldust tootes ning biolagunemise tulemusena tekib mikroplast mis ikkagi saastab keskkonda. Paljud biolagunevad kotid on toodetud “teise ringi plastikust”,(pakendil märgistatud kui “PCR”) ehk juba ümbertöödeldud plastist ning on seega keskkonnasõbralikumad alternatiivid tavalistele plastikkottidele. Ainult tooted mis on märgistatud kui biolagunevad ja komposteeritavad on täielikult plastivabad.
Tavalised plastikkotid – Sellised hügieenikotid on enamasti kõige odavamas hinnaklassis, nende tootmisel ei ole kasutatud ümbertöödeldud plasti ega taimset toorainet. Samuti ei suuda bakterid ja mikroobid tavalist plastikkotti looduses piisavalt lagundada – protsess võtab aega sadu aastaid ning sellegi lõpptulemuseks on mikroplast. Tihtipeale lisavad tootjad selliste kottide tootmisel plastikule juurde sünteetilist lisandit, mis hiljem aitab kotti lagundada. Sellise lisandiga tooted on märgistatud kui “OXO lagunevad” kotid. Euroopa Liit keelustas hiljuti selliste plastikkottide müügi, seega tuleks võimalusel vastava märgisega tooteid vältida.
Kokkuvõtlikult saame öelda, et puhtama elukeskkonna ning enda koerte ökoloogilise käpajälje vähendamiseks saame omalt poolt teha vähemalt teadlikuma valiku hügieenikottide ostmisel: 1) võimalusel tuleks vältida plastikust kotte, sest need ei lagune looduses kunagi, 2) parem alternatiiv on ümbertöödeldud plastikust valmistatud biolagunevad kotid, 3) ning kõige puhtam ja loodust säästvam on kasutada komposteeritavaid hügieenikotte.